Finał cyklu szachowego „Zamość Szach Tour 2024”

Aktualności, Piątek, 19 kwietnia 2024

18 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej Nr 6 w Zamościu odbył się finałowy turniej cyklu Zamojskich Międzyszkolnych Turniejów Szachowych „Szach Tour 2024”. Pomysłodawcą cyklu jest nauczyciel SP6 Zamość oraz trener szachowy pan Grzegorz Pańko, a głównym organizatorem przedsięwzięcia - Uczniowski Klub Sportowy „LIDER” Zamość przy współudziale Szkoły Podstawowej Nr 6 w Zamościu, Szkoły Podstawowej Nr 7 w Zamościu i II Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu oraz finansowym wsparciu Miasta Zamość.

Podczas zawodów finałowych gośćmi honorowymi byli: Prezydent Miasta Zamość pan Andrzej Wnuk, Wiceprezydent Miasta Zamość pan Piotr Orzechowski oraz Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Miasta Zamość pan Łukasz Gajdecki. Turniej otworzyła Wicedyrektor SP6 Zamość pani Weronika Barbara Kołtun.

W turnieju finałowym udział wzięło 80 szachistów z 13 zamojskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W całym cyklu trzech turniejów grało 238 uczniów z 14 zamojskich szkół. Turniej finałowy rozegrano tempem szachów błyskawicznych (7 minut i 3 sekundy na posunięcie) na dystansie 7 rund. Zawodnicy rywalizowali w kategoriach indywidualnych i drużynowych o medale oraz puchary ufundowane przez organizatorów oraz Miasto Zamość.

Szkołę Podstawową Nr 6 reprezentowało 20 uczniów: w klasyfikacji klas I-III – Pola Bosiak (2a), Wiktor Koluch (2a), Oliwier Tchórz (2a), Jakub Mokrzecki (2b), Jan Cioch (2b), Jan Pyś-Smoleński (2b), Bartłomiej Szewczuk (2b), Zofia Włodarczyk (2b), Bartosz Klimkiewicz (3b), Michał Babiarz (3b), Karol Mokrzecki (3b), Bartosz Sałapat (3b), Kamil Trych (3b), Szymon Czochra (3b) natomiast w kategorii klas IV-VIII – Zenon Hołys (4b), Hubert Kozyra (5b), Agnieszka Gontarz (6a), Zofia Ładoga (7c), Katarzyna Wasińczuk (8b) oraz Maksym Spitsyn (8b).

W turnieju III uczniowie SP6 w Zamościu wywalczyli 4 medale indywidualnie: w kategorii klas I-III – I miejsce Zosia Włodarczyk oraz II miejsce Pola Bosiak wśród dziewcząt, a także w kategorii klas IV-VIII II miejsce Katarzyna Wasińczuk i Zofia Łagoda miejsce III. Wysokie miejsca wywalczyli także Bartosz Klimkiewicz (klasy I-III – miejsce V), Katarzyna Wasińczuk (klasy IV-VIII – miejsce IV), Agnieszka Gontarz (klasy IV-VIII – miejsce IV), Maksym Spitsyn (klasy IV-VIII – miejsce V).

Także drużynowo zawodnicy SP6 wywalczyli miejsca na podium: w kategorii klas I-III zajęli III miejsce (Bartosz Klimkiewicz, Kamil Trych, Karol Mokrzecki) oraz w kategorii klas IV-VIII także miejsce II (Katarzyna Wasińczuk, Hubert Kozyra, Maksym Spitsyn).

W klasyfikacji końcowej całego „Szach Tour 2024” jako szkoły indywidualnie SP6 wywalczyła 8 medali za miejsca I-VI: w klasach I-III dziewczęta I miejsce Zosia Włodarczyk oraz II miejsce Pola Bosiak, a wśród chłopców VI miejsce Karol Mokrzecki, natomiast w kategorii klas IV-VIII dziewczęta II miejsce Katarzyna Wasińczuk, III miejsce Agnieszka Gontarz, IV miejsce Zofia Łagoda, a u chłopców V miejsce zajął Maksym Spitsyn i VI miejsce Hubert Kozyra. Drużynowo młodsze klasy wywalczyły III miejsce, a starsze klasy miejsce II. Wielkie gratulacje! Podziękowania dla opiekunów, rodziców i uczniów biorących udział w całym cyklu. Do zobaczenia za rok!