Działania naprawcze w ramach realizacji Programu Ochrony Powietrza za rok 2015

Ogłoszenia, Czwartek, 21 kwietnia 2016
Urząd Miasta Zamość przygotował sprawozdanie z podejmowanych działań naprawczych, które w ramach swoich zadań realizują poszczególne wydziały, spółki, szkoły i inne jednostki. Wśród ww. działań można wyróżnić m.in. budowę i przebudowę dróg, parkingów, ścieżek rowerowych, remonty nawierzchni oraz czyszczenie ulic na mokro - prowadzące do redukcji liniowej. W zakresie redukcji powierzchniowej, ważnym zadaniem jest termomodernizacja budynków prowadząca do zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło, w tym opracowane audyty energetyczne budynków użyteczności publicznej. 
 
Ponadto, w zakresie gospodarki odpadami - zakup nowych pojemników do selektywnej zbiórki, doszczelnienie systemu poprzez stałą weryfikację deklaracji, a także edukacja i kontrola. Wśród innych działań, oczyszczanie miasta, w tym likwidacja dzikich wysypisk, wymiana taboru samochodowego MZK (nowe autobusy spełniające normy emisyjne). 
 
W ubiegłym roku opracowano i uchwalono regulamin wymiany kotłów c.o., który zakłada wsparcie gospodarstw domowych w formie dotacji. Ważnym elementem są akcje edukacyjne i konkursy w szkołach i przedszkolach, ulotki i plakaty, czy kontrole nieruchomości (kotłownie domowe). 
 
Opracowano dokument strategiczny, który będzie miał duże znaczenie w przypadku aplikowania o zewnętrzne środki finansowe – Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Miasta Zamość. W planie ujęto szczegółowy bilans emisji z podziałem na sektory oraz szereg proponowanych na kolejne lata działań, prowadzących do poprawy jakości powietrza m.in. wsparcie OZE (w tym zakresie miasto ma zamiar aplikować w bieżącym roku).
 
Działania zmierzające do poprawy jakości powietrza realizują również podmioty zewnętrzne. Veolia Wschód – największa instalacja energetycznego spalania paliw – dokonała modernizacji urządzeń odpylających kotły, modernizacji i przebudowy węzłów i sieci ciepłowniczej, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie na bieżąco realizują termomodernizację budynków, a Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska prowadzi monitoring środowiska i działalność kontrolną (głównie w sektorze przedsiębiorców).

Polecamy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem