„Odpowiedź masz we krwi”

Aktualności, Poniedziałek, 21 października 2019
„Odpowiedź masz we krwi”

Zamość dołącza do ogólnopolskiej kampanii zachęcającej do wykonywania badania morfologii krwi obwodowej, które wspiera wczesną diagnostykę chorób. Niebawem do mieszkańców Zamościa trafią ulotki informacyjne, a w różnych punktach miasta pojawią się plakaty dotyczące kampanii.  

Kampania „Odpowiedź masz we krwi” ma upowszechniać wiedzę o chorobach krwi i szpiku kostnego, a także zaszczepienie w społeczeństwie potrzeby regularnego wykonywania badania morfologii krwi obwodowej, które wspiera wczesną diagnostykę chorób.

Partnerami Głównymi kampanii edukacyjnej „Odpowiedź masz we krwi” są Polskie Towarzystwo Hematologów i Transfuzjologów, Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Instytut Hematologii i Transfuzjologii oraz Stowarzyszenie Hematologia Nowej Generacji. Partnerem Społecznym kampanii jest Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Partnerami Medialnymi portal hematoonkologia.pl oraz Głos Pacjenta Onkologicznego. Patronat honorowy nad kampanią objęli konsultant krajowy w dziedzinie hematologii – Prof. nadzw. dr hab. n. med. Ewa Lech-Marańda, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny pracy – Lek. Paweł Wdówik, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii – Prof. dr hab. med. Tomasz Kostka. Inicjatorem kampanii jest Novartis.

Organizatorzy i partnerzy akcji apelują, by nie bagatelizować sygnałów wysyłanych przez organizm, takich jak zmęczenie, utrata masy ciała, nocne poty czy gorączka, ponieważ mogą być pierwszymi objawami choroby. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, należy jak najszybciej wybrać się do lekarza.

Udział Zamościa w kampanii ogłosił prezydent miasta Andrzej Wnuk podczas trwających X Spotkań Hematologicznych, które w miniony piątek (18.10.) odbyły się w Zamościu.

- „ Oficjalnie przyłączamy się do kampanii, która ma uzmysłowić jak ważne są badania krwi. Będziemy wspierać akcję, postaramy się, by informacje dotarły do jak największej liczby osób”.  

 Według doktora Sławomira Górnika, ordynatora Oddziału Hematologicznego Zamojskiego Szpitala Niepublicznego, wciąż mało mówi się o chorobach krwi i szpiku.

- „ Dostrzegamy stałą potrzebę edukacji potencjalnych pacjentów, którymi może stać się każda osoba z nas. Konieczne jest przekazywanie im wiedzy, że nieswoiste objawy, takie jak nocne poty, gorączka, chudnięcie, postępujące osłabienie, mogą potencjalnie oznaczać chorobę, nawet nowotworową. Tu należy przypomnieć, że obserwujemy stały wzrost ilości rozpoznawanych białaczek, szpiczaków i chłoniaków, a także wzrost zachorowalności wśród coraz młodszych pacjentów – choroby nowotworowe szpiku przestały być domeną ludzi starszych. Mimo, że dzięki stałemu postępowi medycyny i codziennej pracy lekarzy hematologów, sukcesywnie poprawia się jakość życia chorych zmagających się z chorobami krwi, to w dalszym ciągu czas rozpoznania choroby jest bardzo ważny i wczesne rozpoznanie pozwala na zahamowanie rozwoju choroby już na początku jej rozwoju. Stąd dla nas lekarzy niezwykle istotne, aby pacjenci trafili do nas jak najwcześniej. Im wcześniej wykryjemy nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego organizmu, tym mamy większe szanse na wyleczenie, a przynajmniej na zamianę ostrej choroby na przewlekłą i wydłużenie życia. Jako hematolog mający pod swoją opieką mieszkańców Zamościa niezmiernie cieszę się, że miasto dołącza do Partnerów kampanii edukacyjnej dedykowanej chorobom hematologicznym. Takie inicjatywy są bardzo potrzebne" – mówi dr Sławomir Górnik, specjalista chorób wewnętrznych, hematolog, Ordynator Oddziału Hematologicznego Zamojskiego Szpitala Niepublicznego.

Zasadność szerokiej kampanii edukacyjnej  potwierdza badanie sondażowe zrealizowane w lutym br. przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia– mimo, iż 83% dorosłych Polaków uważa, że morfologię powinniśmy wykonywać co najmniej raz na 12 miesięcy, 43% z nas wykonuje ją rzadziej, niż zalecają eksperci.

 

oprac. na podstawie informacji Biura Prasowego kampanii "Odpowiedź masz we krwi"

 

 

Polecamy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem