Dotacje na wymianę kotłów c.o.

Aktualności, Wtorek, 19 lipca 2016
Dotacje na wymianę kotłów c.o.
Miasto Zamość po raz pierwszy realizuje program udzielania wsparcia finansowego dla mieszkańców na montaż nowych, ekologicznych i wysokosprawnych kotłów c.o., zdecydowanie bardziej przyjaznych środowisku. Zadanie ma na celu poprawę jakości powietrza, w szczególności ograniczenie emisji szkodliwych gazów i pyłów z sektora komunalnego. Z problemem tym borykają się przede wszystkim mieszkańcy osiedli z zabudową jednorodzinną, szczególnie w okresie grzewczym - powodem zanieczyszczenia powietrza jest m.in. nieefektywne spalanie paliw stałych złej jakości oraz odpadów, w przestarzałych systemach grzewczych. Do podejmowania działań naprawczych w tym zakresie, zobowiązują nas zapisy Programu ochrony powietrza dla strefy lubelskiej oraz wyniki badań jakości powietrza, jakie co roku przeprowadza Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska. 
 
Obecnie realizowane są pierwsze umowy o udzielenie dotacji celowych, które w przypadku osób fizycznych wynoszą 60% inwestycji. Zadanie polega na likwidacji starych – niskowydajnych, nieekologicznych kotłów węgłowych i trwałym zastąpieniu ich przez nowe, wysokosprawne i ekologiczne źródła ogrzewania, w postaci kotła opalanego paliwem gazowym, stałym (węgiel typu ekogroszek, kostka, orzech) lub biomasą (m.in. pellet, drewno, brykiety, zrębki wierzby itp.).
 
Zainteresowanie mieszkańców było bardzo duże. Do tut. urzędu wpłynęło 57 wniosków, na łączną kwotę dotacji ponad 350tys. zł. Ze względu na ograniczone środki finansowe, po dokonaniu oceny merytorycznej i formalnej, do realizacji w bieżącym roku zakwalifikowano 32 wnioski. W większości mieszkańcy decydowali się na kotły gazowe. 
 
Ocenia się, że w wyniku realizacji zadania redukcja emisji dwutlenku węgla wyniesie ok. 169t, tlenku siarki ok. 1,4t, natomiast redukcja pyłów, których poziomy są w Zamościu przekraczane wyniesie ok. 1,3t w skali roku (89,87% – w porównaniu do emisji ze starych kotłów).
Uchwałę w sprawie regulaminu udzielania dotacji, opracowano i przyjęto w ubiegłym roku. W budżecie Miasta Zamość na rok 2016, zabezpieczono środki finansowe na realizację zadania w wysokości 200 000 zł. Wnioski przyjmowane były od 15 lutego do 15 marca. 
 
Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. 
 
W przyszłym roku planuje się kontynuację zadania.

Polecamy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem