Przegląd filmowy "Alchemia kina"

Aktualności, Piątek, 31 października 2014
Przegląd filmowy "Alchemia kina"

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Dyskusyjny Klub Filmowy „Senso” serdecznie zapraszają na „Alchemię Kina”. Przegląd filmowy odbędzie się w dniach 18-20 listopada 2014, godz. 18:30. W programie: projekcje filmów nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach: „Duży zeszyt”, reż. J. Szász; „Lewiatan”, reż. A. Zwiagincew; „Droga krzyżowa”, reż. D. Brüggemann oraz prelekcje filmoznawców i krytyków filmowych: Wojtka Kałużyńskiego, Piotra Kotowskiego i ks. prof. Marka Lisa. Bilet na jeden film: 10/12 zł, karnet na trzy filmy: 27 zł.

PROGRAM:
18.11.2014, godz. 18:30 /wtorek/ Duży zeszyt | prelekcja: Wojtek Kałużyński
19.11.2014, godz. 18:30 /środa/ Lewiatan |  prelekcja: Piotr Kotowski
20.11.2014, godz. 18:30 /czwartek/ Droga krzyżowa | prelekcja: ks. prof. Marek Lis

DUŻY ZESZYT
reż. János Szász, Węgry, Niemcy, Austria, Francja 2013, 109 min.
Zwycięzca MFF w Karlowych Warach oraz węgierski kandydat do Oscara w 2014 roku. Ekranizacja bestsellerowej powieści Agoty Kristof o niezwykłej więzi braci bliźniaków jednoczących się w przetrwaniu pełnej okrucieństw wojny.II wojna światowa. Ojciec przed rozstaniem z dwoma trzynastoletnimi synami daje im zeszyt przykazując, aby zapisywali w nim codzienne doświadczenia. Chłopcy mają znaleźć schronienie na wsi, u babci. Jednak kobietę bardziej interesuje zawartość butelki niż jej własne wnuki. Zamiast azylu chłopców czeka brak miłości, walka o przetrwanie i doświadczenie w pełni okrucieństw wojny. Koszmarna rzeczywistość znajduje odzwierciedlenie w rzeczowych, pozbawionych uczuć wpisach w zeszycie. Film pokazuje drastyczny obraz wojny widzianej oczami dziecka, choć nieco inny niż kino zdążyło nas przyzwyczaić. Obserwujemy proces utraty złudzeń i wymuszone, przyspieszone przejście głównych bohaterów w dorosłość.

LEWIATAN
reż. Andriej Zwiagincew, Rosja 2014, 140 min.
„Lewiatan to czwarty”, uznany za najlepszy i najbardziej odważny film fabularny w karierze Andrieja Zwiagincewa, znanego w Polsce z filmów "Elena", "Powrót", "Wygnanie". To współczesny filmowy dramat z elementami czarnej komedii. Ten ciekawy przykład metaforycznej satyry o współczesnej Rosji, pełnej głębokiej ironii jest współczesną wersja Księgi Hioba, nagrodzoną na festiwalu w Cannes w 2014 roku Nagrodą za Najlepszy Scenariusz. W filmie wykorzystano przepiękną muzykę Philipa Glassa z opery "Echnaton", która w doskonały sposób oddaje atmosferę filmu.  

DROGA KRZYŻOWA
reż. Dietrich Brüggemann, Niemcy 2014, 107 min.
Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz oraz Nagroda Jury Ekumenicznego na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Czternastoletnia Maria żyje w dwóch światach. W szkole interesuje ją to co typowe nastolatki, ale w domu jej rodzina funkcjonuje według zasad Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X i tradycyjnej interpretacji katolicyzmu. Ze wszystkiego co Maria myśli i robi ma zdawać sprawę Bogu. A ponieważ Bóg jest surowym pasterzem, dziewczyna żyje w ciągłym strachu, że popełni jakieś przewinienie. W domu władcza matka i wycofany ojciec, a poza nim – kłótnie z nauczycielami i lekarzami. Rozpaczliwie pragnąc wszystkich zadowolić Maria tkwi w centrum konfliktu. Jak ma pogodzić uczucie do chłopaka ze ślubami zachowania czystości serca? Czy Bóg zażąda ogromnej ofiary, żeby jej brat wyzdrowiał?

Oprac. materiał nadesłany

Polecamy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem